Randevu & İletişim: 0212 867 75 00
info@tupbebek-istanbul.com
 
  • E-Mail: info@tupbebek-istanbul.com
  • Randevu & İletişim: 0212 867 75 00

RAHİM İÇİ YAPIŞIKLIKLAR ( ADEZYON )

Anasayfa » Kadın Kısırlığı » RAHİM İÇİ YAPIŞIKLIKLAR ( ADEZYON )

Endometrium dediğimiz rahim içi dokusunun enfeksiyonu ya da travma , bu dokuda hasara sebep olur ve kısmen ya da tamamını kaplayacak şekilde yapışıklığa yol açabilir.Bu yapışıklıklar rahim iç duvarları arasındadır.

 

Neden adezyon olur ?

 

En sık neden, rahim içine yapılan travmadır.Rahim kanalının genişletilmesi ve peşinden rahim içi dokusunun boşaltılması yani küretaj ( D&C) işlemlerinden sonra görülebilir.Küretaj işlemi, gebeliği sonlandırmak ,rahim içini mikroskopik olarak incelemek,anormal rahim kanamalarını araştırmak,düşük sonrası kanamaları durdurmak gibi durumlarda yapılır.

Daha nadir olarak, rahim içi araç (spiral) kullanım süresinin uzaması,rahim içi iltihapları (endometrit) ve rahim içine yapılan cerrahi işlemler ( myom alınması gibi ) sonrasında yapışıklık oluşabilir.

 

Belirtileri nelerdir?

 

Belirgin bir şikayet yoktur. Hastaların bazılarında adet kanamalarında düzensizlik görülebilir. Adet kanamalarının yokluğu, miktarının azalması ve kısa sürmesi gibi belirtiler verebilir. Daha  nadiren , yapışıklık kanamanın rahim dışına atılmasını engellerse , pelvik ağrı ya da adet sancısı olabilir.

 

Tanı nasıl konur ?

 

Rahim filmi ( HSG ) ,en sık kullanılan tanı yöntemidir. Rahim içine verilen opak sıvının rahim içini doldurması ve tüplerden geçişi izlenir. Yapışıklık durumunda rahim içi bu sıvıyla dolmayacaktır.

 

Bir başka yöntem de ultrason eşliğinde ,  rahim içine verilen serumun rahim içini doldurup doldurmamasının gözlenmesidir ( SHG ). Bu işlemlerde anestezi gerekmez ancak kramp tarzı ağrılar olabilir , bunun için de ağrı kesici ilaçlar verilir.

 

Histeroskopi de tanı amaçlı kullanıldığı gibi daha çok tedavi amaçlı uygulanır.

 

Tedavisi nasıl yapılır ?

 

Rahim içi yapışıklıkların cerrahisinde histeroskopi kullanımı önerilir. Ancak bu yöntemin ileride olabilecek düşük şansını azaltması yönünde az sayıda veri vardır.

Histeroskopi sırasında tekrar yapışıklıkların olmaması için rahim içine plastik kateter de konulabilir ve

hormon tedavisi ( östrojen ) sıklıkla , bu amaçla verilir.Histeroskopik yapışıklık açılmasından sonra olan gebeliklerde; erken doğum , son üç ayda kanamalar, plasentanın rahim duvarına anormal yapışması gibi istenmeyen durumlar gelişebilir.

 

Gebelik sonuçları

Orta derecede yapışıklığı olan hastaların , tedavi sonrasında ,gebelikleri yaklaşık olarak % 70-80 oranında miadına ulaşır. Ciddi yapışıklığı olanların tedavi sonrası gebelikleri , % 20 -40 oranında zamanında sonlanır . Histeroskopi ile düzeltilemeyen ciddi yapışıklıklarda ise ne yazık ki gebelik şansı yoktur.

 

The American Society for Reproductive Medicine grants permission to photocopy this fact sheet and distribute it to patients  2005

Bir önceki yazımız olan Tüylenme Artışı başlıklı makalemizde kıllanma, polikistik over ve tüylenme hakkında bilgiler verilmektedir.

Tüp bebek Konusunda Danışmak için Tıklayın Posted on