Kök Hücre, Çiftlere Umut Olabilir

Bilimadamları, kök hücre çalışmalarını tıbbın her alanında olduğu gibi tüp bebek tedavisinde de sürdürüyor.

Etik tartışmalar bir yana çalışmalarda gelinen son noktada, kısırlık tedavisinde kök hücreden sperm ya da yumurta elde edilebilmesi yönünde çalışmalar devam ediyor.

Kök hücreler, tüm organ ve dokularda olgun hücrelerin kaynağını oluşturuyor ve kök hücre çalışmalarıyla tedavi seçenekleri tıp dünyasında gün geçtikçe daha da heyecan uyandırıyor. Hem bilim dünyasını hem de çocuk sahibi olamayan çiftleri heyecanlandıran tüp Bebek tedavisindeki kök hücre çalışmaları  bu yöntem ile hiç sperm ya da yumurta hücresi bulunmayan kişilerde de sperm ya da yumurta elde etmenin mümkün olabilecek.

Tüp Bebek tedavisinde en önemli sorunlardan birinin döllenen ve nakledilen embriyoların rahim duvarına yapışmamasıdır, bu gibi sorunlarda alternatif tedavi biçimi olarak kök hücre tedavilerinin ön plana çıkacağını söyledi.

kök hücrenin özellikle kanser nedeni ile kemoterapi görecek veya kemik iliği nakli yapılacak genç erkeklerde üreme potansiyelinin devamı için de kullanılabilir.

Bir önceki yazımız olan PCOS nasıl oluşmaktadır? başlıklı makalemizde kısırlık tedavisi, PCOS ve polikistik over hakkında bilgiler verilmektedir.

Tüp bebek Konusunda Danışmak için Tıklayın

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*