Randevu & İletişim: 0212 867 75 00
info@tupbebek-istanbul.com
 
  • E-Mail: info@tupbebek-istanbul.com
  • Randevu & İletişim: 0212 867 75 00

Açıklanamayan kısırlık ve tüp bebek

Anasayfa » Kısırlık Tedavisi » Açıklanamayan kısırlık ve tüp bebek

Tüp bebek yönteminin açıklanamayan kısırlığı olan çiftlerde işe yarayıp yaramadığı hala belli değil. Açıklanamayan kısırlıktan mustaripseniz doktorlar neden hamile kalamadığınızı anlayamıyor demektir.

Genellikle böyle durumlarda tüp bebek yönteminin başarılı olup olmayacağına ilişkin birkaç ipucu gözlemlenir.

Tabii tedavi olduğunuz klinik ve yaşınız gibi koşullar durumu etkileyen faktörlerden. Yaşlandıkça hamile kalma olasılığının düşmesi buna örnek.

Tüp bebek tedavisi kısırlık tedavisinde en etkili çözümlerden ancak yöntemin zahmetli olduğunu, yan etki gözlemlenebileceğini unutmayın.

Tüp bebek

Tüp bebek tedavisini özetleyelim: anne adayının yumurtası ve baba adayının spermi laboratuvarda bir araya getiriliyor. Döllenen yumurta (adı artık embriyo) sonra rahme, doğal ortamda büyümeye bırakılıyor. Bu işlem ince bir tüp aracılığıyla gerçekleşiyor. İsmini de buradan alıyor.

Tüp bebek yöntemi yardımcı döllenme teknikleri içinde en bilineni. Üreme sorunları yaşayan sayısız çift tüp bebek tedavisiyle evlat hasretini dindiriyor. Doktorlar genellikle diğer yaklaşımlar işe yaramazsa son çare olarak tüp bebek tedavisi öneriyorlar. Tüp bebek değişik nedenlerden kaynaklanan üreme sorunlarını aşarak sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmeyi sağlıyor.

Tüp bebek yöntemi bazen rahim içi sperm enjeksiyonu yöntemiyle beraber kullanılabilir. Uygulama seçilen bir spermin direkt olarak yumurtanın içine enjekte edilmesinden ibaret. Baba adayının spermlerinde sorun varsa rahim içi sperm enjenksiyonu gerekli olabilir. Klasik tüp bebek yaklaşımı başarılı olmazsa alternatif yöntem olarak rahim içi sperm enjeksiyonu kullanılabilir.

Ne yararı var?

Açıklanamayan nedenlerden ötürü çocuk sahibi olamayan çiftlerin kısırlık tedavisinde tüp bebek yönteminin işe yarayıp yaramadığını hala bilmiyoruz.

Bu bilgiye ulaşmak için daha kapsamlı araştırmalara ihtiyaç var. Mevcut bilgileri gözden geçirelim:

•    Bazı çiftlerde son çare sayılan tüp bebek tedavisi de işe yaramıyor. Bu tür durumlarda nedeni belirlemek çok güç, hatta imkansız olabilir.
•    Tüp bebek tedavisinin iki farklı alternatifi var. Biri hormon enjeksiyonu. Diğeri GIFT.
Konuya ilişkin başka araştırma yok. Tüp bebek uygulamasının açıklanamayan kısırlıklarda işe yarayıp yaramadığı hala meçhul. Tüp bebek yöntemine dair bildiklerimiz şunlar:
•    Çeşitli nedenlerle çocuk sahibi olamayan çiftler arasında yapılan araştırmaya göre tüp bebek çocuk sahibi olma şansını arttırıyor. İlk seferde işe yaramayabilir. Sabırlı olup vazgeçmeden birkaç kez denemeniz gerekebilir.
•    Kısır çiftlerde tüp bebek yönteminin ilk denemede başarılı olma şansı 5’te 1. Ama bu kadınların kaçının önceden tüp bebeksiz hamile kalıp başarılı olduğunu bilemiyoruz. Bu kısım araştırmanın eksik parçası. Verilen sayının ortalama olduğunu unutmayın. Sizin şansınız tedavi gördüğünüz kliniğe bağlı. Geçmişteki tüp bebek uygulamalarında kaydedilen başarı düzeyine ilişkin soruşturma yapmayı düşünebilirsiniz.
•    Tüp bebek 35 yaşın altındakilerde daha iyi işliyor. Çünkü bir kadın 35 yaşına geldiğinde bebeğin düşme ihtimali artıyor.
•    Birkaç yıldır denemenize rağmen çocuk sahibi olamıyorsanız ya da hiç hamile kalamadıysanız tüp bebek yönteminin sizde işe yarama ihtimali daha düşük.
•    Tüp bebek uygulaması için büyük bir kliniği tercih etmenizde fayda var. Büyük klinikler daha çok hastaya bakıyor, dolayısıyla daha deneyimli oldukları açık.

Bir önceki yazımız olan Kısırlık Nedir? başlıklı makalemizde düşük, gebelik ve kısırlık nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Tüp bebek Konusunda Danışmak için Tıklayın Posted on