Randevu & İletişim: 0212 867 75 00
info@tupbebek-istanbul.com
 
  • E-Mail: info@tupbebek-istanbul.com
  • Randevu & İletişim: 0212 867 75 00

Sebebi bilinmeyen kısırlığın tedavisi

Anasayfa » Kısırlık Tedavisi » Sebebi bilinmeyen kısırlığın tedavisi

Kısırlık, cinsel yönden aktif ve korunmayan bir çiftin bir yıl içerisinde gebelik elde edememesi durumudur” (WHO).

Son 15 yılı aşkın sürede içinde Fransız erkeklerinin sperm sayısının mililitrede yüzde 32,3 oranında azaldığını gösteren güncel bir çalışma kısırlık sorununun çarpıcı boyutlara ulaşacağını göstermektedir. Başka ülkelerde yapılan çalışmaların sonuçların da bu yönde olduğunu görmekteyiz. Başta beslenme, hormon bozucu gıdalar, genetiği ile oynanmış gıdalar, stres, çevresel faktörler, cevresel kirliliğin gebe kalmayı zorlaştıran faktörler olduğu düşünülmektedir. Çocuk sahibi oranları  daha çok kadınlarda 20-25 yaş arasında maksimuma ulaşır. 30’lu yaşlarda  azalma görülür ve 40 yaş sonrasında hızlı bir düşüşe geçer.

Bebek sahibi olamayan çiftlerde, erkek ve kadına ait faktörler tek tek ya da bir arada bulunabilir. Erkek ve kadın dölleme kapasitesinde azalma; doğuştan ya da kazanılmış ürogenital bozukluklardan kaynaklanabilir.

Erkek hastalarımızda, en az iki testte de semen analizi anormal bulunursa detaylı inceleme gerekir. Ancak kesinlikle bu tetkik yeterli değildir detaylı araştırma elzemdir. Dölleme kapasitesi azalmış erkeğin standardize edilmiş tetkik, tanı yöntemleri mevcuttur, doktorunuz bu detaylı araştırmayı yapacaktır.

Günümüzde sebebi açıklanamayan, sebebi bilinmeyen ya da izah edilemeyen kısırlıkla sıklıkla karşılaşmaktayız. Yaşla beraber sebebi bilinmeyen kısırlık oranları artmaktadır. Bu çiftlerde hem kadına hem erkeğe yapılan standart tahlil ve tetkiklerde normal sonuçla karşılaşılmaktadır.

Doğal yolla döllenmenin gerçekleşebilmesi için sağlıklı sperm ve yumurtanın dışında, kadında normal anatomi ve spermin canlılığını sağlayacak iç ortam şarttır. Vajene bırakılan spermlerin sağlıklı biçimde kadın rahim ağzı kanalından geçerek ilerlemesi ve tüplerde döllenmenin gerçekleşmesi ancak böyle mümkündür.

Son dönem bilimsel veriler çocuk sahibi olamayan çiftlerin değerlendirilmesi ve aşılama ve tüp bebek yöntemine yönlendirilmesi aşamaları titizlikle basamak basamak gerçekleştirilmesi gerektiğini göstermektedir. Direkt tüp bebek gibi yardımcı üreme yolarına başvurmaktan kaçınılmalıdır. Çiftler için maliyeti düşük, kolay ve en fazla yarar sağlama olasılığı olan tedavi yönteminin seçilmesi gerekliliği kaçınılmazdır.

Sebebi açıklanamayan kısırlığı olan çiftlerin aşılama, tüp bebek gibi yardımcı üreme teknikleri kullanılmadan önce yapması gerekenler;

Varsa sigara ve alkol alışkanlığının bırakılması

Dölleme kapasitesi azalmış erkeğin, doktorunuzun önereceği antioksidanları düzenli olarak kullanması

Dölleme kapasitesi azalmış kadının, doktorunuzun önereceği antioksidanları düzenli olarak kullanması

Sperm sayısını ve motilitesini artıracak doğru davranışların öğretilmesi

Rahim ağzı mukus akışkanlığını düzenleyecek etkinlikteki FDA onaylı lumbrikan maddelerin kullanılması

Kadın üreme sisteminin bozulan pH’sının düzenlenmesi

Rahim ağzı salgılarında var olan antisperm antikorların sperm canlılığını etkilemesini engelleyecek tedavilerin alınması

Spermin antikorlara karşı güçlenmesini sağlayacak ek tedavilerin alınması

Spermde ve rahim ağzı mukusunda bulunan allerjik etkenlerin ortadan kaldırılmasına yönelik tedavilerin alınması

Doktorunuzun önereceği birleşme takvimine uyulması

Birleşmenin olmadığı günler için doktorunuzun önereceği doğru davranış modeline uyulması

Doktorunuzun önereceği bu tedavilerle, sebebi bilinmeyen ya da izah edilemeyen kısırlığı olan çiftlerde, erkekte sperm sayısı ve hareketlilik azlığı olanlarda, kadında tek tüpün tıkalı olduğu durumlarda, polikistik over sendromu hastalarında, hormonal düzensizlik yaşayanlarda son derece yüz güldürücü başarı elde etmek mümkündür.

Açıklanamayan nedenlerde dolayı  çocuk sahibi olamayan çiftlerin tedavileri hakkında profesyonel destek almak için randevu almaktan çekinmeyin…

Op. Dr. Tuncay TAŞ

Bir önceki yazımız olan Kısırlık Nedir? başlıklı makalemizde düşük, gebelik ve kısırlık nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Tüp bebek Konusunda Danışmak için Tıklayın Posted on