Randevu & İletişim: 0212 867 75 00
info@tupbebek-istanbul.com
 
  • E-Mail: info@tupbebek-istanbul.com
  • Randevu & İletişim: 0212 867 75 00

Kısırlık üstesinden gelmek

Anasayfa » Kısırlık Tedavisi » Kısırlık üstesinden gelmek

 

Kısırlık ile bazı olasılıklarda başa çıkmak oldukça zor olur. Kısırlık tedavilerinin ne kadar zaman süreceği ve sonucun ne çıkacağı her zaman bilinmeyebilir. Çifttin ruh hali tedavi sürecinde çok önemli bir fonksiyondur.

Ruh hali için ne yapılmalıdır?

Tedaviye başlamadan önce ruhsal yönden ve maddi yönden ne kadar ve ne tür uygulamalardan geçileceğini belirlemek gerekir. Çiftler kısırlık tedavilerinin pahalı uygulamalar olduğunu unutmamalıdır.

Akapunktur

Akapunktur çok eskiye dayanan bir tedavi yöntemidir. Kısırlık tedavisi olan Tüp bebek tedavisi meydana gelebilecek stresi en aza indirir ve kötü düşüncelerden arındırır. Ancak gebelik oluşmasında hiçbir fonksiyonu mevcut değildir. Sadece kısırlık tedavisini daha eğlenceli bir hale getirir.

Rahatlamak için pratik bilgiler

Rahatlamak adına yapılan ufak çaplı egzersizler, stresi idare edebilmek adına kullanılan ve uygulanan davranışlar gebelik oranlarında etkili olur.

Kendini ifade edebilmek

Kişi suçluluk ve bazı durumlardan kendini sorumlu tutma gibi davranışlardan arınmalı ve bu sorunları paylaşmalıdır.

Tedaviden sonra oluşan duygusal etkiler ile başa çıkabilmek için;

Eğer kısırlık tedavisinden sonra sonuç olumsuz olmuş ise bu durumun yol açabileceği psikolojik sorunlardan kurtulmak için psikolojik destek almak da yarar vardır.

Başarısızlık oluşmuş ise: evlilikleri çok mutlu olan ve başarısızlık durumuna kendilerini hazır hisseden çiftlerde dahi, başarısızlık ile sonuçlanan tedaviler yıpratıcı olabilir. Duygusal tepkiler de kızgınlık, suçluluk, öz güven eksikliği, cinsel münasebette sorun ve evlilik ilişkilerinde problemler oluşabilir.

Tedavi başarı ile sonuçlanmış ise: kısırlık tedavisinde sağlanan başarı çiftler için yeterli olmayabilir. Çiftlerde gebeliğin devamında sorun çıkabileceği endişesi ve stresi oluşabilir. Kişinin geçmişinde de depresyon gibi sağlık sorunu olmuş ise bu durum gebelik sürecinde ve doğumdan sonra da devam edebilir.

Çoğul gebelik riskleri: kısırlık tedavisinde oluşabilecek çoğul gebelikler gebelik devamında ve gebelikten sonra ciddi tıbbi sorunlara ve aynı zamanda stres oluşumuna yol açabilir.

KISIRLIKTAN KORUNMAK İÇİN

Erkek bağlı gelişen kısırlıklarda her zaman çözüm olmayabilir. Ama kısırlığa yol açabilecek alkol ve sigara kullanımından kaçınmak önemlidir. Bununla beraber çok aşırı sıcak ortamlarda sperm üretiminde ve hareketliliğinde etkilidir.

Erkek daha sonraki yıllarda baba olmayı planlıyor ise, vazektomi benzeri ve kalıcı kısırlığa yol açabilecek cerrahilerden kaçınmalıdır.

Kadınlarda ise gebelik oranını artırmak için bazı uygulamaların yapılması yararlı olur:

İlaç tüketimi en aza indirilmelidir: reçete ile ya da reçetesiz tüketilen ilaçlar gebe kalmayı olumsuz etkileyebilir ve gebeliğin erken sonlanmasına yol açabilir. Ancak sürekli kullanılması gereken ilaçların varlığında mutlaka tedaviyi gerçekleştiren dokto bilgilendirilmelidir.

Aşırı kiloya dikkat: aşırı kilolu olanlar ve çok zayıf olanlarda hormon düzeyi olumsuz etkilenir ve bu durumkısırlık olarak ortaya çıkabilir.

Alkol ve sigaraya dikkat: bu tür zararlı maddeler çocuk sahibi olabilme şansını azaltarak çoğu zaman kısırlığa neden olabilir. Sağlıklı gebeliğe engel olur ve düşüklere yol açabilir.

Bir önceki yazımız olan Kısırlık Nedir? başlıklı makalemizde düşük, gebelik ve kısırlık nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Tüp bebek Konusunda Danışmak için Tıklayın Posted on