Randevu & İletişim: 0212 867 75 00
info@tupbebek-istanbul.com
 
  • E-Mail: info@tupbebek-istanbul.com
  • Randevu & İletişim: 0212 867 75 00

Azospermi (sperm yokluğu) nedir?

Anasayfa » Erkek Kısırlığı » Azospermi (sperm yokluğu) nedir?

Azoospermi semen örneğinde hiç sperm hücresine rastlanmaması durumuna verilen addır.

Tıptaki gelişmeler ve ilerlemeler sperm örneği veren hastanın mikroskobik incelemesinde sperm hücresi bulunamaması durumunda testislerden hassas arama teknikleri ile sperm bulunabileceğini göstermiştir. Sperm tahlili incelemesi sonucu sperm hücresine rastlanmayan hastalara 20 -30 yıl önce hiçbir şekilde çocuk sahibi olamayacağı ifade edilmekteydi. Fakat tüp bebek teknolojisinin gelişmesi ile bu grup hastalarında çocuk sahibi olabilme şansları doğmuştur. Fakat ilk yıllarda testisten gelişigüzel doku alınması , hastanın hormon değerlerine ve genetik sonuçlarına bakılmaması sperm bulunma oranlarının düşük olmasına yol açmıştır. Yıllar içerisinde testisten sperm bulma oranlarını artırmak için çeşitli teknikler kullanılmaya çalışılmıştır. Günümüzde mikroskop altında dokuları 20 büyütme altında inceleyerek geniş tubüllerden örneklemeler yaparak sperm bulma oranları artırılmaya çalışılmaktadır.

Bunun yanında işlem öncesi hastanın hormon değerleri incelenerek optimal testosteron değerleri elde etmek için ilaç uygulamaları yapılmakta ve bu şekilde testisten sperm bulma oranı artırılmaya çalışılmaktadır. Hastalara genetik tetkiklerin yapılması varolan genetik sorunların bir sonraki nesile geçmesine engellemek için gereklidir. Tüp bebek işleminde, testisten doku örneklerinin alınması(Mikro TESE), bu örneklerin laboratuvar ortamında incelenerek sperm hücrelerinin bulunması, spermlerin kadından toplanan yumurtalar içerisine mikroenjeksiyon ile yerleştirilmesi ve döllenmenin sağlanması, sonrasında kadına transferinin gerçekleştirilmesi aşamaları bulunmaktadır. Bütün bu aşamalar ve hazırlıklar çok yoğun çalışma ve tecrübe gerektirmektedir.

Bir önceki yazımız olan Mikro tese Hakkında bilmek istedikleriniz ... başlıklı makalemizde Azospermi, kısırlık ve TESE hakkında bilgiler verilmektedir.

Tüp bebek Konusunda Danışmak için Tıklayın Posted on