Randevu & İletişim: 0212 867 75 00
info@tupbebek-istanbul.com
 
  • E-Mail: info@tupbebek-istanbul.com
  • Randevu & İletişim: 0212 867 75 00

PolikistikOver için Yeni Tüp Bebek Tedavi yöntemleri

Anasayfa » Kısırlık Tedavisi » PolikistikOver için Yeni Tüp Bebek Tedavi yöntemleri

Polikistik over , yumurtlayamama problemi nedeniyle özellikle üreme çağındaki kadınlarda kısırlık sorununu beraberinde getiriyor.

Bu hastalar çoğunlukla yardımcı üreme teknikleriyle gebe kalabiliyorlar. Son zamanlarda üzerinde daha sık konuşulan bir yenilik olan in vitro matürasyon (IVM) tekniği ile tüp bebek tedavisine başlayan hastalara verilen hormon tedavisine bağlı oluşan bir takım yan etkilerin önüne geçmek ve gebelik başarısını artırmak mümkün olabiliyor.

Nedeni tam olarak belli olmayan bir yumurtlama bozukluğu hastalığı olan Polikistik over sendromu (PCOS), özellikle üreme çağında yumurtlayamama problemi olan kadınlarda kısırlık sorunlarını beraberinde getiriyor. Ve bu hastalar çoğunlukla yardımcı üreme teknikleri ile gebe kalabiliyor. Tüp bebek hastalarının yaklaşık % 15-20 sini oluşturan polikistik over hastalarının karşılaştıkları tek problemin doğal yolla gebe kalmada zorluk olamamktadır. tüp bebek tedavisine başlayan hastalarda kullanılan hormon tedavisi sonucu normalden çok sayıda yumurta gelişmesinin bir takım yan etkilerin de oluşmasına neden olmaktadır.

OHSS (ovaryan hiperstimülasyon sendromu) olarak tanımlanan bu yan etki, büyümüş ve sayısı normalin üzerinde olan yumurtalardan kana salınan bazı sinyaller nedeniyle vücutta damar dışında kalan alanlarda sıvı birikimidir. Bulantı, kusma, ishal, karında şişkinlik ve sıvı birikmesi, akciğerlerde sıvı birikmesi, kan pıhtılaşmasında artma gibi bulgulara neden olur. Hayati tehlike ile karşı karşıya kalan hastada bu durum birkaç hafta sürebilir, hatta bazen hastaneye yatış ve yoğun bir tedavi gerektirebilir.

Bir önceki yazımız olan Kısırlık Nedir? başlıklı makalemizde düşük, gebelik ve kısırlık nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Tüp bebek Konusunda Danışmak için Tıklayın Posted on