Randevu & İletişim: 0212 867 75 00
info@tupbebek-istanbul.com
 
  • E-Mail: info@tupbebek-istanbul.com
  • Randevu & İletişim: 0212 867 75 00

Sabun ve Diş macunu kısırlık sebebi olabilir mi?

Anasayfa » Kısırlık ile ilgili Haberler » Sabun ve Diş macunu kısırlık sebebi olabilir mi?

Yapılan bir araştırmada Almanya’da bir arştırmada diş macunu, sabun ve güneş kreminde mevcut bulunan bazı kimyasallar sperm kalitesini düşürüyor.

Diş macunu, sabun, güneş kremi ve bazı plastik maddelerde mevcut bulunan her üç kimyasaldan birinin, erkeklerde sperm kalitesini düşürdüğü anlaşıldı. Almanya’da gercekleşen araştırmaya göre, erkeklerde açıklanamayan kısırlık sorunlarının nedeni bu maddeler olabilir.

Kopenhag Üniversitesi’nden Profesör Niels Skakkebaek araştırma hakkında, “Endüstriyel ürünlerdeki endokrin engelleyici kimyasallarla insan spermlerinin işleyişi arasında ilk defa doğrudan bir bağlantı tespit ettik. Bulgularımız, bu kimyasalların önceden düşünüldüğünden daha tehlikeli olduğuna işaret. Fakat modern toplumlarda artan kısırlığı bu şekilde açıklayıp açıklayamayacağımızı gelecekteki araştırmalar gösterecek” diye belirtti.

The Independent, insanların söz konusu kimyasallara her gün gıda ve içeceklerin yanında krem ya da sabun suretiyle da maruz kaldığını; bu araştırmanın sonucunda Avrupa’da bazı ürünlerin kullanımına yasak ya da kısıtlama getirilebileceğini yazdı.

Kaynak: Haberler.

 

Bir önceki yazımız olan Kısırlık ve Kilo Kaybı başlıklı makalemizde kısırlık, kısırlık sebepleri ve PCOS hakkında bilgiler verilmektedir.

Tüp bebek Konusunda Danışmak için Tıklayın Posted on