Randevu & İletişim: 0212 867 75 00
info@tupbebek-istanbul.com
 
  • E-Mail: info@tupbebek-istanbul.com
  • Randevu & İletişim: 0212 867 75 00

Endometriozis kısırlık işareti olabilir !

Anasayfa » Kadın Kısırlığı » Endometriozis kısırlık işareti olabilir !

Bu hastalıkta rahmin en iç tabakası olan endometriumun başka organlar üzerinde yerleşmesi söz konusu olduğundan kadın her ay adet gördüğünde, bu odaklardan kanama olur ve bulunduğu organa göre klinik belirtiler ortaya çıkar.

Endometriozis genel olarak doğurganlık çağı hastalıktır.Bunun hafif ya da şiddetli formları bulunabilir. Nükslerle seyredebilir ve genital sistem dışında da yerleşim gösterebilir. Örneğin burunda lokalize ise her adet döneminde kadın burun kanaması yaşayabilir. Eğer hastanın endometriozis tanısı var ve bebek istiyorsa, yaşı ilerlemeden bebek tedavisiyle ilgili girişimlere başlanmalıdır. Çünkü hastalık tekrarlarla seyreder ve kısırlığa sebep olabilir. Halk arasında çikolata kisti olarak da bilinen endometriyomalar bu hastalığın yumurtalıklarda ortaya çıkan formudur.

Hastaların sancılı adet görme, ağrılı cinsel ilişki, bağırsaklar arasında yapışıklıklar oluşturarak karın ağrısı, kabızlık tüplerle komşu organlar arasındaki yapışıklıklar nedeniyle kısırlık tablosuyla doktora başvurmaları gerekir.Ya da yumurtalık kistleri şeklinde karşımıza çıkabilir. Halk arasında endometriozis kistlerine çikolata kisti denmektedir. Çikolata kistleri yani endometriyoma, rahmin en iç tabakasının yani endometriumun odaklar halinde yumurtalıklar üzerinde bulunması ve her ay periyodik olan adet kanının burada birikmesi, sonra da burada kist haline gelmesiyle oluşur. Biriken kan zamanla kahverengi siyah renge dönüşerek erimiş çikolata kıvamını aldığından çikolata kisti de denir.

Endometriomaların tedavisinde ameliyat ile kistin çıkarılması gerekir.Eskiden ameliyat, kistin her boyutu için uygulanırken şimdilerde kist yumurtalıktan sıyrılıp çıkarılırken asıl yumurtalık dokusundan da alınabileceği ve bunun yumurtalık rezervini azaltabileceği yönünde bildirimler olduğundan ameliyat kararı için daha esnek davranılmaktadır. Bu özellikle bebek düşünen ve de ileri yaşta yumurtalık rezervi az olan hastalar için önemlidir. Kist cerrahisinde daha ziyade halk arasında kapalı ameliyat da denen laparoskopi tercih edilmelidir.

 

Bir önceki yazımız olan Kısırlık Nedir? başlıklı makalemizde düşük, gebelik ve kısırlık nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Tüp bebek Konusunda Danışmak için Tıklayın Posted on